Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki pod budowę domu?

Data dodania: 29.06.2016


Zaczynając proces związany z realizacją projektu domu właściciel przyszłej nieruchomości powinien być przygotowany na to, że czeka go szereg trudnych decyzji i dylematów, którym będzie musiał stawić czoła. Pierwsze poważne decyzje dotyczą spraw kluczowych, bo jak inaczej nazwać wybór miejsca, w którym stanie wymarzony dom? Działka budowlana musi spełniać określone warunki techniczne, aby realizacja projektu domu przebiegała bezproblemowo.  

Powierzchnia i układ

Wydaje się, że jest to jedna z najważniejszych cech działki budowlanej, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego terenu. Im większa powierzchnia, tym większe możliwości jej zabudowy, ale wraz ze wzrostem metrażu będzie też rosła cena. Warto też mieć na uwadze kształt działki – optymalnym wyborem będzie działka proporcjonalna, o możliwie regularnym kształcie, co ułatwi rozmieszczenie domu na terenie budowy.

Status prawny

Przede wszystkim warto zapoznać się z wszelką dokumentacją dotyczącą danego terenu. Najlepiej zacząć od przejrzenia księgi wieczystej, dostępnej w miejscowych wydziałach geodezji w starostwach. Informacje jakie można tam znaleźć to podstawowe dane, które określają powierzchnię działki, klasę gruntu, przeznaczenie działki oraz dane właściciela ziemi. Kolejnym krokiem powinno by zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W tym dokumencie będzie określone przeznaczenie działki, czyli to czy w ogóle można na tym terenie rozpocząć jakąkolwiek budowę.

Zakup apartamentu nad morzem

Sam proces weryfikacji statusu prawnego działki budowlanej wymaga nieco zaangażowania, czasu i odpowiedniej wiedzy, dlatego zazwyczaj architekt odpowiedzialny za projektowanie domu zajmuje się również stroną formalną budowy, w tym wyszukaniem odpowiedniego terenu i sprawdzeniem wszystkich tych informacji.

Co pierwsze: działka czy projekt?

Pozostaje jeszcze zadać sobie pytanie od czego lepiej zacząć: od wyboru projektu domu czy działki budowlanej? Dużo bardziej skomplikowana jest sytuacja, kiedy inwestor ma już projekt i musi znaleźć działkę budowlaną, która będzie odpowiednia do jego realizacji. Zawsze lepszym rozwiązaniem jest wybór działki, pod którą będzie można dostosować projekt architektoniczny. I nie ma tu znaczenia czy wybraliśmy koncepcję opracowaną na indywidualne zamówienie czy projekt katalogowy. W pierwszej sytuacji architekt i tak tworzy projekt na podstawie konkretnych czynników i warunków budowy, natomiast w przypadku gotowych projektów zazwyczaj niezbędna jest adaptacja projektu do warunków zabudowy.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Zobacz także: biuro architekta Studio AG

Wakacyjny wynajem apartamentu