Od projektu do budowy, czyli usługi architekta

Data dodania: 29.06.2016


Nikt chyba nie ma wątpliwości, że budowa obiektów architektonicznych wymaga szerokiej, zaawansowanej wiedzy specjalistów i doświadczenia fachowców, którzy wspólnie odpowiadają za realizację wielkich projektów budowlanych. Zespół architektów i inżynierów musi posiadać odpowiednie kompetencje, aby wznoszone przez nich konstrukcje były trwałe i wpisywały się w koncepcje zagospodarowania przestrzennego danej lokalizacji. Jak wygląda praca architekta krok po kroku?

Przygotowanie do budowy

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie do realizacji inwestycji, czyli znalezienie odpowiedniego terenu pod budowę. Architekt wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, a także aktywność w branży, z dużo większą łatwością znajdzie teren najlepiej dostosowany na potrzeby konkretnego projektu architektonicznego. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danego gruntu specjaliści zajmują się dogłębnym zbadaniem przydatności działki – zarówno pod względem jej statusu prawnego, jak i warunków technicznych czy geodezyjnych. Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie architekt prowadzący inwestycję przygotowuje niezbędną dokumentację, między innymi wniosek w celu uzyskania warunków zabudowy czy doprowadzenia instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych czy ogrzewania. Tym samym kończy się faza prac przygotowawczych.

Etap projektowy

Jeśli inwestor ma już teren, na którym może pracować, pracowni architektonicznej nie pozostaje nic innego jak zająć się opracowaniem kompleksowej koncepcji zabudowy. W ramach prac projektowych zespół architektów przygotowuje plan konstrukcji, wraz z możliwością aranżacji wnętrz. Tego typu prace muszą uwzględniać warunki zabudowy, życzenia klienta odnośnie planowanej inwestycji, ale przede wszystkim być zgodne z normami technicznymi i przepisami Prawa budowlanego.

Nadzór inwestorski

Jednak przygotowanie projektu architektonicznego nie kończy udziału pracowni w procesie budowy. Zgodnie z Prawem budowlanym, projektant obiektu, czyli architekt jest jednym z uczestników procesu budowlanego. Oprócz wstępu na plac budowy i możliwości nadzoru autorskiego przy realizacji projektu, na życzenie klienta może też pełnić rolę inspektora nadzoru inwestorskiego. Takim inspektorem może zostać architekt, który posiada określone uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, warto więc przy wyborze pracowni projektowej szukać specjalistów, którzy mogą być oddelegowani do tej roli.

Apartamenty w Kołobrzegu

Wskazówki dla kupujących apartament nad morzem