Różne sposoby na rozbudowę domu

Data dodania: 21.10.2016


Z biegiem lat dom jednorodzinny może okazać się niewystarczający. Pojawiają się kolejni członkowie rodziny, nowe sprzęty, chęci przeorganizowania dotychczasowych porządków. Czy w takim momencie należy zbudować nowy dom? Kupić większe lokum? Nie są to jedyne dostępne rozwiązania. Można powiększyć budynek na różne sposoby, nie zmieniając miejsca zamieszkania ani trybu życia rodziny.

Jednym ze sposobów na powiększenie domu jest dobudowa kolejnej kondygnacji. Jest to wyjście odpowiednie dla domów szeregowych albo osadzonych na małych działkach. Istnieje wiele możliwości rozbudowy domu w górę. W przypadku domu o płaskim dachu nadbudówka będzie bardzo prosta. Można dobudować dodatkowe poddasze ze skosami lub następną kondygnację ze stropodachem. Następnym rozwiązaniem jest podniesienie całego dachu. Jeśli poddasze ma zbyt niski strop, by móc tam funkcjonować, można pokusić się o rozmontowanie dachu i położenie go wyżej lub podniesienie go przy użyciu dźwigów. Niezależnie od wyboru sposobu powiększenia domu, należy mieć na uwadze wykonanie schodów. Trzeba przewidzieć najlepsze dla nich miejsce i ustalić z architektem, czy wykonanie otworu w tym miejscu jest możliwe.

Kolejnym sposobem jest rozbudowanie parteru. Na to rozwiązanie mogą pozwolić sobie właściciele większych działek, gdzie ingerencja w ogród nie będzie zbyt inwazyjna. Jest to zazwyczaj droższe rozwiązanie niż nadbudówka, ponieważ trzeba wykonać wszystkie prace ziemne: zrobić wykop, wykonać dodatkowe fundamenty i instalacje. Projektowanie domów z dobudówką to wymagające zadanie, ponieważ trzeba mieć na uwadze, by nie naruszyć istniejących już fundamentów. Plan wykonany przez doświadczonego architekta spowoduje, że ingerencja w dotychczasową bryłę domu będzie prawie niewidoczna. Plusem tego rozwiązania jest również możliwość wykorzystania dodatkowej powierzchni jako część parteru lub osobne mieszkanie z niezależnym wejściem. Co więcej, budowa przebiega samodzielnie – życie w starym domu toczy się bez zmian, bez konieczności przeprowadzki. Łączenie obu budynków odbywa się na samym końcu i trwa maksymalnie kilka dni.

Projektując powiększenie domu, trzeba postarać się o odpowiednie pozwolenia. To ingerencja nie tylko w budynek i grunt właściciela, ale także w otoczenie. Z tego powodu odpowiednie organy muszą określić, czy projekt nie narusza standardów określonych w planach zabudowy terenu. Jednak przeważnie nie ma z tym problemów i można szybko ruszać z wykonaniem dobudowy. Do takiego zadania należy zatrudnić odpowiedniego, sprawdzonego architekta, który będzie wiedział, jak projekt najlepiej wykonać wizualnie, ale także pod względem rozkładu sił w ścianach budynku.

Mieszkania Kołobrzeg – inwestycja

mercedes c63 black series body kit