Urządzanie wnętrz – 3 cechy, na które warto zwrócić uwagę

Data dodania: 08.07.2016


Aranżacja wnętrza ma ogromny wpływ na to jak czujemy się w domu. Nieodpowiednio urządzona przestrzeń w domu potrafi zamienić najpiękniejszy budynek w zespół pomieszczeń bez charakteru. Są jednak sprawdzone sposoby na to, aby urządzić dom w taki sposób, żeby wnętrza cieszyły nie tylko wspaniałym wyglądem, ale również funkcjonalnym charakterem. Oto 3 cechy, do których warto dążyć podczas aranżacji wnętrza domu.

Doskonale urządzona przestrzeń musi być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna, ale oprócz tego musi kreować odpowiedni nastrój, reprezentować charakter mieszkańców. To właśnie te przesłanki powinny kierować właścicielem domu podczas planowania aranżacji wnętrza. Jak pokazuje doświadczenie architektów z pracowni Studio AG, nieważne jak stylowo można urządzić dom – jeśli nie będzie współgrał ze stylem życia i usposobieniem rodziny, w która w nim zamieszka trudno mówić o sukcesie.

Funkcjonalność

W kreowaniu wnętrza podstawą musi być funkcjonalny charakter przestrzeni. Dom jako dzieło architektury jest dziełem użytkowym, które ma nadawać się do codziennego życia. W praktycznym aspekcie aranżacji wnętrz specjaliści zwracają uwagę szczególnie na kilka spraw, z których pierwszą jest wybór odpowiedniego wyposażenia. Meble muszą być dobrane proporcjonalnie do wymiaru pomieszczenia, w którym się znajdą i sprawdzać się pod względem ergonomii użycia. Kluczowe jest oświetlenie, które potrafi odmienić każdy pokój, wprowadzając przyjemny klimat, ale przede wszystkim ułatwiając wykonywanie różnego rodzaju czynności. Sprawdzony sposób na prawidłowe oświetlenie wnętrza to kilka źródeł światła, zlokalizowanych na odmiennych wysokościach, które ostatecznie wzajemnie się uzupełniają. Warto też brać przykład z projektów architektów, na przykład z biura Studio AG i wykorzystać naturalne źródło światła, na przykład stosując duże przeszklenia.

Nastrój

Każde wnętrze wywołuje w nas jakiś nastrój – dzieje się tak za sprawą jego rozmiarów, kolorów, stylu mebli czy wzorów na akcesoriach i dekoracjach. Żeby nie pogubić się w ogromie możliwości przy aranżacji przestrzeni warto określić klimat konkretnego pokoju, a następnie urządzić go w zgodzie z wybraną kompozycją. Na nastrój wnętrza wpływa naprawdę wiele czynników, dlatego najlepiej skupić się na jednym motywie przewodnim i w oparciu o niego dopasowywać kolejne elementy układanki. To zapewni spójny, harmonijny efekt we wnętrzu.

Charakter

Ostatecznym szlifem przy urządzaniu wnętrza powinno być wprowadzenie do przestrzeni domu elementów, które będą odzwierciedlały charakter mieszkańców. Najłatwiej to osiągnąć przez dobór spersonalizowanych akcesoriów i dekoracji, szczególnie takich, które pozornie nie pasują do przyjętego stylu aranżacji. Jednak to właśnie takie niespodziewane elementy sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru.

Czy apartament nad morzem to trafiona inwestycja?