Usługi architekta w budownictwie przemysłowym

Data dodania: 20.03.2017


Budowa jakiegokolwiek obiektu wydaje się być bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa bez udziału architekta. O ile w przypadku małych budynków gospodarczych czy rekreacyjnych często nie wymaga już nawet uzyskania pozwolenia na budowę, o tyle w przypadku budownictwa przemysłowego nie można się obejść bez współpracy profesjonalnej pracowni projektowej. Jakie usługi architekta w budownictwie przemysłowym są najczęściej spotykane?

Prace przygotowawcze

Pracownia architektoniczna może się zająć kompleksową współpracą przy realizacji każdej inwestycji budowlanej. Szczególnie w branży budownictwa przemysłowego, przy budowie hali magazynowych czy dużych fabryk taka pomoc może okazać się nieoceniona. Architekci mogą wspomóc inwestora na długo zanim na placu budowy zaczną się jakiekolwiek prace – co więcej, często w ramach współpracy zajmują się właśnie znalezieniem odpowiedniej lokalizacji do realizacji inwestycji. Kolejnym krokiem powinno być gruntowne sprawdzenie działki, zarówno pod względem jej statusu prawnego, jak i wykonanie lub zlecenia badań geodezyjnych, gruntu czy ekspertyz budowlanych. Zanim pracownia zacznie tworzyć projekty budowlane może się też zająć uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy lub pozwolenia na budowę.

Prace projektowe

Głównym zadaniem architektów jest właśnie opracowywanie projektów budowlanych, ale także dotyczących infrastruktury i instalacji. Jeśli chodzi o koncepcje obiektów komercyjnych, wymaga to zaawansowanej wiedzy z zakresu budownictwa, ale także doświadczenia, które jest niezbędne przy tego typu skomplikowanych budynkach. Zgodnie z ofertą firmy Studio AG, pracownia architektoniczna zajmuje się nie tylko dokumentacją projektową i budowlaną, ale często też oferuje planowanie aranżacji wnętrz. Dotyczy to najczęściej obiektów użyteczności publicznej oraz przemysłowych, gdzie szczególnie ważne jest dążenie do ergonomicznej i funkcjonalnej przestrzeni.

G2 TEAM

Nadzór inwestorski

Co ciekawe, praca architekta na potrzeby budownictwa przemysłowego nie kończy się w momencie przekazania projektu do kierownika budowy. Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku dużych i skomplikowanych technicznie obiektów, inwestor ma obowiązek zatrudnienia inspektora nadzoru inwestorskiego. Architekt, który podejmuje się takiej funkcji musi posiadać odpowiednie uprawnienia, a do jego zadań należy monitorowanie postępów na placu budowy i sprawdzanie, czy wszystkie roboty przeprowadzane są zgodnie z projektem oraz normami budowlanymi. Inspektor nadzoru inwestorskiego może się też zająć kontrolą wydatków związanych z budową, a także odpowiadać za odbiór gotowego obiektu.

Przy budowie polecamy korzystać z zaufanych firm usługowych. W przypadku usług transportu polecamy wynająć auto dostawcze z wypożyczalni samochodowej Fado.

Zakup apartamentu nad morzem

Apartamenty nad morzem na sprzedaż